Lodní sporty Brno bronzové na moři

Jachtaři z LS Brno úspěšně absolvovali regatu Jabuka (100NM dlouhý závod Vodice-Jabuka-Vodice) pořádanou chorvatských jachtklubem Tijat.

Posádka ve složení

Ondřej Labuda (LS Brno, skipper, kormidlo), Radka Klusáčková (LS Brno, genaker a genoa), Vojta Lambl (YC Neratovice, hl. plachta), Vláďa Lambl (YC Neratovice, genaker), Viktor Králik (HK-Yacht, navigace), Petr Horák (HK-Yacht, piano), Petr Vorel (čeleň, rolfog) a Staňa Ondroušek (výtah a stahování)

jedoucí na lodi Elan 350 – Yankee  obsadila 3.místo v onedesign kategorii Elan 350. Na start ve 21:00 14. 11. 2013, 11.ročníku regata Jabuka se postavilo 64 lodí všech velikostí. Od Seascape 27 až po Volvo 60. Konkurence byla veliká mnohými zvučnými ať už chorvatským nebo českým skippery a předpověď větru dosahujícího rychlosti až 30 uzlů dávala tušit nelehký závod.

Hned po startu, který byl na záďak, se nám podařilo vytáhnout výtah genakru na stěžeň (bohužel bez genakru) a bylo nutno lézt nahoru. Loď jedoucí 7 uzlů, vítr rychlosti 16 uzlů a desítky lodí v okolí činilo podmínky dosti obtížné. Naštěstí se hrdinsky přihlásil Vláďa Dick Lambl, který tento problém zvládl elegantně vyřešit. Díky této situaci jsme se dostali do levé strany startovního pole a touto stranou jsme se také rozhodli pokračovat. Otočný bod Jabuka jsme protnuli v 5:15 (15. 11. 2013). Vítr stále sílil až na rychlost 28 uzlů, kdy jsme byli nuceni využít 2. ref. Do cíle před městem Vodice jsme se dostali ve 12:18 na úžasném 3. místě v naší kategorii.

Dojmy a zážitky požadujte od samotných aktérů – bylo jich mnoho (ekvivalentem je alespoň 10000 řádků textu 🙂 )