Cadet – 25. Internationale Kinder- und Jugendregatta, Bautzen 2006 – zpráva ze závodu

Závodem „25. Internationale Kinder- und Jugendregatta Talsperre Bautzen“, který se konal ve dnech 9. – 10. 9. 2006 v německém městečku Bautzen poblíž česko-německo-polské hranice, končí letošní ročník Středoevropského poháru lodní třídy Cadet. Naše Cadetské družstvo samozřejmě na této velké jachtařské akci nemohlo chybět.

Do Německa jsme se vydali s 6 posádkami a ještě kosatníkem pro Toušeňské kamarády ve složení:
– Šimon Seidl a Pavel Kupský na lodi Maestral
– Kamila Ráčková a Otakar Zoubek na lodi Asteria
– Václav Huk a Václav Marek na lodi Káťa
– Alexander Havetta a Jean-Baptiste Janča na lodi Škubánek
– Markéta Kupská a Lucie Ráčková na lodi Hurican
– Tomáš Vodáček a Pavel Matoušek na lodi Lump
– mladičký Martin Claus jako kosatník toušeňskému Zdeňku Parůžkovi

Přestože jsme si k odjezdu dávali sraz v pátek v 16 hod, pro pracovní vytíženost a povinnosti řidičů jsme mohli z Brna vyrážet až o půl sedmé. To už nám bylo jasné, že stavba stanů za světla je jen krásná, ale nereálná představa. Ještě jsme museli vyzvednout v Toušni motorový člun půjčený od ČSJ, protože ten náš brněnský byl třeba na závod Optimistů na domácí vodě. Naštěstí jsme ani moc nebloudili a do areálu pořadatelského kulubu jsme přijeli ještě před půlnocí. Kdo z jiných dětí se může pochlubit romantickou stavbou stanů za svitu měsíce?

Pravda – spánku by snesly děti o trochu více, v pondělí jsme se ve tříčtvrtě na osm probouzeli k přípravě lodí a snídani, kterou tentokrát připravoval Rosťa Vašík, jelikož paní Vašíková se pro nemoc výjezdu nemohla zúčastnit. To jsme poprvé spatřili vodu – a její velikost nás docela překvapila – přehrada nebyla vůbec o moc větší než ta Brněnská. Ještě k tomu byl stav hladiny o 3-4 metry nižší než normálně. Podle domorodců Berlíňani dostali velkou žízeň a během týdne jim ty čtyři metry výšky vypili. Přehrada totíž prý slouží jako záložní zdroj pitné vody pro Berlín. Registrace byla jednoduchá – do připraveného formuláře stačilo napsat seznam posádek a roky narození a zaplatit startovné. Děti si mezitím připravily své lodě a s německou přesností jsme po desáté vyráželi na vodu, abychom stihli start plánovaný na jedenáctou hodinu.

Na startu jsme mohli napočítat 51 Cadetských posádek z Německa (25), Polska (4), Maďarska (5) a Česka (17) a dále ještě posádky lodních tříd Optimist, 420 a Evropa. Větrná předpověď byla mizerná a realita ještě o trošinku horší. Vítr o síle do 3 m/s občas klesal i k nule. Směrově skákal až o 90 stupňů. Nakonec přívětivá, snažící se avšak trochu nezkušená komise „upískala“ 3 rozjížďky – to je minimální počet pro započtení závodu do CECC.

V neděli jsme se probudili do krásného chladného slunečného rána se zrcadlící se vodní hladinou. Organizátoři neváhali a veleli k odjezdu na vodu, že prý se bude čekat na vodě. Ano to se taky čekalo až do 12.30, kdy byl vypsán poslední možný start. Žádná rozjížďka se neujela.

Slavnostní vyhlášení výsledků plánované na 15 hod muselo být pro pár nejasností s diplomy posunuto na 16 hod. A kolem 17. hodiny jsme již pelášili domů zpět do Brna těšíc se do školy, práce.

Výsledky:

kategorie do 14 let
——————-
1. HUN – Nagy Gabor, Kovacs Mate
2. CZE – Parůžek Jiří, Hálová Kateřina
3. CZE – Hykrda Jakub, Hykrdová Eliška

nejlepší z našeho klubu 6. Ráčková Kamila, Zoubek Otakar

absolutní pořadí
—————-
1. POL – Rakocy Bartosz, Frankowski Michal
2. POL – Giemza Mateusz, Glowicki Pawel
3. HUN – Borocz Bence, Borocz Berta

nejlepší z našeho klubu 9. Seidl Šimon, Kupský Pavel

Přílohy a odkazy: